
Olvasmány: János evangéliuma 14,2-6.12-17
Alapige: Lukács evangéliuma 24,50-53
"Ezután kivitte őket Betániáig, felemelte a kezét, és megáldotta őket. És miközben áldotta őket, eltávolodott tőlük, és felvitetett a mennybe. Ekkor leborulva imádták őt, majd nagy örömmel visszatértek Jeruzsálembe; mindig a templomban voltak, és áldották Istent."
Jézus mennybemenetelének ünnepe igen szerényen húzódik meg a naptárban, afféle hétköznapi ünnepként, pedig emberlétünk egyik legnagyobb titka elé állít minket. Azt kérdezi tőlünk: Mi van az életünk és halálunk után? Amikor a „menny”-re nézünk, hová nézünk, és mit látunk benne? Üres? Vagy vár minket valaki? Van-e kapcsolat a menny és a föld között? Ez az ünnep a reménységünket kérdezi.
A felolvasott igében arról hallunk, hogy a tanítványok mit láttak és tapasztaltak Jézus mennybemeneteléből, és bemutatja azt is, hogy ennek milyen következménye volt életükben.
Először is tegyük a helyére, és értsük jól azt a szót, amit Lukács használ Jézus felemeltetésére: „eltávolodott tőlük”. Bizonyos értelemben valóban eltávolodott, ugyanakkor azt látjuk az igében, hogy ettől kezdve sokkal közelebb került övéihez, mint korábban!
Lukács a másik leírásában, az Apostolok Cselekedeteiben azt mondja Jézus felemeltetéséről, hogy „felhő” takarta el a tanítványok szeme elől. Igen, ez a „felhő” a megfogható, materiális, anyagi világot jelzi, ami ettől kezdve odaékelődik Jézus és tanítványai közé. Isten és az ember közé. Ez a világ, amiben élünk, aminek a törvényszerűségeit olyan jól ismerjük, ez takarja el szemeink elől a „menny” világát.
Nagyon fontos tehát a különbség: Jézus nem helyet, hanem létformát változtatott, amikor felemeltetett! Nem az történt, hogy felment messzire, aztán bezárta maga mögött a menny ajtaját, egy csodás helyen ül trónján, és onnan figyel minket. Szó sincs ilyesmiről! Nem távozott el övéitől, továbbra is itt van e világban. Ő maga is éppen erről beszélt János evangéliumában: Elmegy „helyet készíteni”, szemeinkkel nem látható, de Szentlelke által egészen és valóságosan van jelen övéi életében.
„Felhő” takarja el Őt a szemeink elől, az anyagi létünk miatt nem láthatjuk. De Jézus ezután is ugyanúgy tanít, gyógyít, segíti a rászorultat, mint azelőtt, – csak éppen tanítványai kezét, lábát, személyét használja. Ugyanúgy vigasztal, bátorít, tanít szavaival, – csak éppen a mi szánkon, a mi szavainkon keresztül.
Hova tesszük mi gondolatban Krisztust? Távolra, egy bezárt mennyei ajtó mögé? Érezzük-e saját életünkben, hogy mennyire valóságos a közelsége? Engedjük-e, hogy Lelkével rajtunk keresztül is munkálkodjon?
Különleges kép ebben az Igében: A tanítványok az áldó Krisztust látják utoljára földi szemeikkel! Felemelte kezét, megáldotta őket, és áldásra emelt kezekkel emeltetett fel tőlük.
Az utolsó mondat, egy utolsó kép vagy mozdulat mindig jobban bevésődik emlékezetünkbe egy barátról, családtagról. Jézusnak fontos volt, hogy így lássák őt utoljára övéi. Áldásra emeli kezeit. Krisztus megáldja, és áldássá teszi tanítványait. Képessé teszi őket, hogy erejével megéljék hitüket, kövessék, és hirdessék Őt.
Sajnos alig tudjuk felmérni, mit is jelent az áldás. Talán mert a mércéinkkel nehezen értékelhető. A konfirmációra készülő gyerekeknek a tegnapi főpróbán azt tartottam legfontosabbnak, hogy megértsék, mit jelent, hogy személyes áldásban részesülnek. Isten megajándékozottjai lesznek. Kapnak valamit, ami lelki, nem megfogható, de óriási érték. Csupán szavak hangoznak majd fejük fölött, de azok Isten szavai! S ők magukban áment mondhatnak rá, elfogadhatják Isten biztatásaként, és erejét engedhetik munkálkodni életükben.
Az Ószövetségi felfogás szerint Isten áldása egészen kézzelfogható dolgokban jelent meg. Akit Isten megáld, annak gazdagon terem a földje, szapora lesz a jószága, sok gyermeke lesz. Ha belegondolunk, ezek mind a jövőről, az életről szólnak!
Jézus áldása ugyanígy az élet és a jövő hordozója! Ezek a tanítványok nem törnek össze attól, hogy Mesterük eltűnik szemeik elől! Inkább feltöltekezve, erővel telve távoznak innen! Jézus áldásában részesültek!
Jézus áldó keze ma is összekapcsol bennünket önmagával. Jézus áldó keze ma is valóságos erőt közöl velünk, felfelé emel, bátorít, gyógyít és vigasztal. Mi pedig áment mondhatunk áldására.
Lukács leírásából azt is megtudjuk, hogy a tanítványok „leborulva imádták” Jézust, miután megáldotta őket, és felvitetett tőlük. Ez a megjegyzés is lényeges. A tanítványok eddig talán ámultak csodáin, csodálták hatalmát, de itt sokkal több történik. Leborulnak és imádják Őt. Ekkor igazán megéreztek valamit Jézus valódi hatalmából és dicsőségéből.
Ettől kezdve Jézus hatalmára egyetlen méltó emberi válasz létezik: A térdhajtás, az Előtte való leborulás és imádás. Pál apostol is pontosan ezt írja a megdicsőített Krisztusról a Filippi levélben: „Jézus nevére minden térd meghajoljon, mennyeieké, földieké és földalattiaké; és minden nyelv vallja, hogy Jézus Krisztus Úr az Atya Isten dicsőségére.” (Fil 2,10-11) Jézus nevére nemcsak imádóinak térde hajolt meg, hanem olyanoké is, akik azt sohasem gondolták volna magukról.
Az Ige megint kérdez bennünket: Tudunk-e mi is leborulni Jézus elé? Oda tudjuk-e tenni életünket Elé, hogy hálát adjunk Neki, magasztaljuk ajándékaiért? Semmit sem kérni, csak mindent, mindent megköszönve dicsőíteni Őt nagyságáért?
Az Ő imádásának, az ilyen leborulásnak megújító ereje van az ember életében! Ezt látjuk igazolva a történet legvégén is.
A tanítványok „nagy örömmel visszatértek Jeruzsálembe”. Ne gondoljuk, hogy ez valami csekélység volt számukra! Jeruzsálembe visszatérni nekik a küzdelmekbe való visszatérést jelentette. Jeruzsálem Jézus korábbi szenvedésének a helyszíne volt számukra. Fájdalmaiknak, kigúnyolásuknak, gyengeségeiknek, tagadásaiknak, sötétségeiknek a helyszíne.
És lám, most örömmel és erővel feltöltekezve tudnak oda visszatérni, – mert az a világ többé nem a félelmek világa számukra, hanem Krisztus világa! Azé a Krisztusé, akit magukkal visznek áldása erejében, az Ő Szentlelke által! Ettől kezdve látják Jézust, aki sokkal közelebb van hozzájuk, mint azelőtt bármikor. Látják Őt, amint áldó kezét föléjük terjeszti. Érzik erejét, hatalmát, melyet Lelke által valóságosan közvetít feléjük.
Adja Isten, hogy a mai ünnep a mi számunkra is ezt jelenthesse! Az életünk többé nem a félelmek világa. A kétségeink, gondjaink nem temethetnek maguk alá, mert ilyen Jézusunk van! Aki áldó kezeit fölénk terjeszti, és erejével valóságosan munkálkodik bennünk.